BMW X5 (E70) 3.0SI 6AT AWD (272 HP)
2007–2009
268
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 92L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1765mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 1975kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |