BMW X5 (E70) 4.8i 6AT AWD (355 HP)
2007–2009
350
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 350bhp |
| Power | 261kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 92L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1765mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 2080kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |