BMW X5 (F15) xDrive35d 8AT AWD (259 HP)
2014–2018
255
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 576Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1763mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 2355kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |