BMW X5 (F15) xDrive35i 8AT AWD (306 HP)
2014–2018
302
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1763mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |