BMW X5 (F15) xDrive40d 8AT AWD (313 HP)
2014–2018
308
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1763mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 2110kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |