BMW X5 (F15) xDriveM50d 8AT AWD (381 HP)
2014–2018
375
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2933cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 375bhp |
| Power | 280kW |
| Torque | 740Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1763mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 2190kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 255/50 R19, Rear: 285/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |