BMW X5 M (F85) 4.4L xDrive V8 8AT AWD (575 HP)
2014–2018
567
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 567bhp |
| Power | 423kW |
| Torque | 758Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2934mm |
| Kerb Weight | 2275kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/40 R20 104Y || 325/35 R20 108Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |