BMW X6M (E71) 4.4L V8 6AT (555 HP)
2009–2014
547
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 547bhp |
| Power | 408kW |
| Torque | 679Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Urban | 19.3L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4877mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 17643mm |
| Kerb Weight | 2380kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 R20 || 315/35 R20 |
| Front Brakes | 395 X 36 Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 385 X 24 Ventilated Discs |