BMW X7 (G07) 40d MHEV xDrive 8AT AWD (340 HP)
2018–2022
335
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5151mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1806mm |
| Wheelbase | 3104mm |
| Kerb Weight | 2470kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/50 R20 113W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |