BMW X7 (G07) 40i MHEV xDrive 8AT AWD (333 HP)
2018–2022
328
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.9kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5151mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1806mm |
| Wheelbase | 3104mm |
| Kerb Weight | 2360kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/50 R20 113W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |