BMW X7 (G07) xDrive30d 8AT AWD (265 HP)
2018–2022
261
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 261bhp |
| Power | 194.9kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5151mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1806mm |
| Wheelbase | 3104mm |
| Kerb Weight | 2370kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/50 R20 113W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |