BMW X7 (G07) xDrive50i 8AT AWD (462 HP)
2018–2022
456
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 456bhp |
| Power | 339.8kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5151mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1806mm |
| Wheelbase | 3104mm |
| Kerb Weight | 2460kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/50 R20 113W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |