BMW X7 40d xDrive 8AT AWD (352 HP)
2022–
335
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5161mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 3104mm |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/50 R20 113W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |