BMW X7 40i xDrive 8AT AWD (380 HP)
2022–
375
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.5kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5161mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 3104mm |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/50 R20 113W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |