BMW X7 M60i xDrive 8AT AWD (530 HP)
2022–
523
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5161mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 3104mm |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45 R21 113Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |