BMW Z3 Coupe (E36) 2.8i 5MT (193 HP)
1998–2002
190
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2793cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 231km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1306mm |
| Wheelbase | 2446mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |