BMW Z3 Roadster (E36) 1.8i 5MT RWD (115 HP)
1996–2003
114
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 194km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2446mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 164L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |