BMW Z3 Roadster (E36) 1.9L 5MT RWD (118 HP)
1996–2003
116
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1895cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 116bhp |
| Power | 86.8kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2446mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 164L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 95 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |