BMW Z3 Roadster (E36) 2.0L 5MT RWD (150 HP)
1996–2003
148
bhp
Power
89
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 89s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2446mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 164L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |