BMW Z3 Roadster (E36) 2.2i 5MT RWD (170 HP)
1996–2003
168
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2171cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 224km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2446mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 164L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R16 92 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |