BMW Z3 Roadster (E36) 2.8i 5MT RWD (192 HP)
1996–2003
189
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2793cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 218km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2446mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 164L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 95 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |