BMW Z4 Coupe (E86) 3.0L si 6AT RWD (265 HP)
2006–2009
261
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4092mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |