BMW Z4 (E85) 2.0i 5MT RWD (152 HP)
2002–2006
150
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4092mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |