BMW Z4 (E85) 2.2i 5MT RWD (173 HP)
2002–2006
170
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2171cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4092mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |