BMW Z4 (E85) 2.5i 5MT RWD (222 HP)
2002–2006
219
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 219bhp |
| Power | 163kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4092mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |