BMW Z4 Roadster (E85) 2.5L 6MT RWD (177 HP)
2006–2009
174
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 229km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4092mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R16 92V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |