BMW Z4 Roadster (E85) 2.5si 6MT RWD (218 HP)
2006–2009
215
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4092mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R16 92V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |