BMW Z4 Roadster (E85) 3.0si 6MT RWD (231 HP)
2006–2009
228
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4092mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |