BMW Z4 Roadster (E89) sDrive 23i 6MT RWD (204 HP)
2009–2013
201
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 242km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2497mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |