BMW Z4 Roadster (E89) sDrive 28i 6MT RWD (245 HP)
2009–2013
241
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1285mm |
| Wheelbase | 2497mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |