BMW Z4 Roadster (E89) sDrive18i 6MT RWD (156 HP)
2009–2013
154
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1285mm |
| Wheelbase | 2497mm |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |