BMW Z4 Roadster LCI (E89) sDrive28i 8AT (245 HP)
2013–2016
241
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2497mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |