BMW Z4 Roadster LCI (E89) sDrive35is 7AT (340 HP)
2013–2016
335
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2497mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |