BMW Z8 Roadster (E52) 4.9l V8 6MT (400 HP)
2000–2003
394
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4941cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Urban | 21.2L/100km |
| Extra-Urban | 10.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 245/45 R18W - Rear: 275/40 R18W - Rear |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |