BRISTOL 404 Coupe 2.0L 4MT (107 HP)
1953–1955
106
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 78.7kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2446mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6 X 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |