BRISTOL 405 2.0L 5MT (107 HP)
1955–1958
105
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00 - 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |