BRISTOL 406 2.2L 5MT (107 HP)
1958–1961
105
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2216cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4978mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00X16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |