BRISTOL 407 5.1L V8 3AT (253 HP)
1961–1963
249
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5130cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 186kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4877mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00X16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |