BRISTOL 411 Series 3 6.3L V8 3AT (340 HP)
1972–1974
335
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
11.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6286cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 576Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.1mpg |
| Combined | 21.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1675kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205X15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |