BRISTOL 412 Convertible 6.6L V8 3AT (264 HP)
1975–1978
260
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
11.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6556cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194.2kW |
| Torque | 454Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.5mpg |
| Combined | 20.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4940mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |