BRISTOL Blenheim 3 5.9L V8 4AT RWD (350 HP)
1999–2011
345
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
157
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5898cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257.4kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 253km/h |
| Top Speed | 157mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1782kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |