BRISTOL Blenheim 3 5.9L V8 4AT RWD (400 HP)
1999–2011
395
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5898cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 556Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1813kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |