BRISTOL Blenheim II 5.9 V8
1998–1999
Engine
| Displacement | 5898cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Dimensions & Weight
| Length | 4862mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |