BRISTOL Blenheim Speedster 5.9L V8 4AT RWD (400 HP)
2004–2011
395
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
160
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5898cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1118mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1417kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |