BRISTOL Blenheim 5.9 V8 4AT (231 HP)
1994–1998
228
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5898cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4862mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 - R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |