BRISTOL Fighter T 8.0L V10 6MT RWD (1026 HP)
2006–2011
1012
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
225
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7994cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1012bhp |
| Power | 755kW |
| Torque | 1405Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 362km/h |
| Top Speed | 225mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |