BRISTOL Fighter 8.0L V10 6MT RWD (636 HP)
2002–2011
627
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
240
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7994cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 627bhp |
| Power | 467.8kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 386km/h |
| Top Speed | 240mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |