BRISTOL Type 603 5.9 V8
1976–1982
173
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5898cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |