BUFORI Buori MK I 2nd Series 1.8L 3AT RWD (108 HP)
1992–
106
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1815cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1560mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 955kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |