BUFORI Buori MK I 2nd Series 2.2L 4MT RWD (128 HP)
1992–
126
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1815cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1651mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 980kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |